Waligóra i Wyrwidąb – Legenda o Smoku, który Gwałcił Dziewice i Panny Młode w Noc Poślubną

SMOK , Waligora i Wyrwidąb

Wszyscy napewno znamy legendę o wawelskim smoku, który porywał owce, aż został zabity podstępnie przez szewczyka Kubę, który to nakarmił smoka owcą nafaszerowaną siarką – smok nie mógł ugasić pragnienia i wypił tyle wody, że aż pękł.

.

Wszyscy też wiemy, że w Polsce smoki (ani dinosaury) nie mieszkały pod Wawelem – chyba, że ktoś wierzy w bajki.

Faktem jest, że w pradawnych czasach, szczególnie na dalekim i bliskim wschodzie, zdarzali się władcy, którzy porywali dziewice i panny młode w dzień ślubu, pozbawiali je dziewictwa, a później oddawali panu młodemu. W dawnych czasach władcy poczynali sobie z ludem w najbardziej sprośny sposób – i nie mieli tego sobie bynajmniej za złe.

Opisy takich gwałtów dziewic i panien młodych przez władcę plemienia znajdują się w najstarszej powieści na świecie “Epos o Gilgameszu” – jest to około 5 tysięcy lat wstecz.

Nic nie wiadomo czy legenda o wawelskim smoku nawiązuje do takich porywań i gwałtów dziewic i panien młodych, czy może była to raczej tylko legenda na odżegnanie złego poprzez przypominanie o samolubnych, rozwydrzonych wyczynach smoków-władców z dalekiego i bliskiego wschodu.
.

LEL I POLEL

A oto podobna legenda o Lelu i Polelu: Byli to nierozłączni bliźniacy, synowie bogini Łady. W roku 1521 Maciej z Miechowa pisze o Polakach między innymi:

“(Polacy) Czcili Ledę, matkę Kastora i Polluksa, i bliźnięta zrodzone z jednego jaja, Kastora i Polluksa, co się słyszy po dziś dzień u śpiewających najdawniejsze pieśni “Łada, Łada, Ileli, Ileli, Poleli” z klaskaniem i biciem w ręce […] nazywając […] Kastora – Leli, Polluksa – Poleli. […] Sam w dzieciństwie widziałem trzy z takich bałwanów, częściowo potłuczone, leżące niedaleko obejścia <dominikańskiego> kościoła świętej Trójcy w Krakowie, dawno już zebrane”.

W legendach polskich znani także jako Waligóra i Wyrwidąb, sławni pogromcy smoka. Wędrując po świecie dają świadectwo swojemu braterstwu i niezwykłej sile. Wspierają darzących ich szacunkiem wojowników. Rycerstwo polskie wznosiło na ich cześć okrzyk i toast “Leli Poleli!” lub “Lelum Polelum!”. W roku 1969 na wyspie Fischerinsel (Tollensee, dawniej jezioro dołęckie) w Meklemburgii odkryto lechicki/słowiański posąg wyobrażający bliźnięta, a kojarzony obecnie przez badaczy z Lelem i Polelem. Według jednej z baśni nierozłączni bracia Waligóra i Wyrwidąb zostali wychowani przez niedźwiedzicę i wilczycę, a ich najsłynniejszym czynem jest pokonanie smoka. To ostatnie dokładnie odpowiada najstarszej wersji legendy o Smoku Wawelskim. Powiedzenie “Lelun Polelun” oraz “Lelum Polelum” żywe jest do dziś, niestety jak w wielu innych przypadkach, w wyniku zabiegów propagandowych nabrało znaczenia negatywnego. Oryginalne znaczenie zachowano prawdopodobnie najdłużej u Słowian Wschodnich gdzie “lelek” oznaczał zdrowego i silnego młodzieńca. W polskiej kulturze popularnej częściowo powraca za sprawą minipowieści “Lelum Polelum” Walerego Przyborowskiego i w komiksach z serii “Kajko i Kokosz”. Para Dioskurów, boskich bliźniaków to w Europie wyobrażenie powszechne, poczynając od bliskiej Słowianom bałtyjskiej pary Auseklisa i Szweistiksa, a kończąc na greckich Kastorze i Polluksie i rzymskich Romulusie i Remusie.

.

GILGAMESZ – najstarsza powieść świata. “Epos o Gilgameszu”
http://www.urnammu.republika.pl/gilgamesz.htm

.

Szima czyta: Epos o Gilgameszu Tablica I

http://www.youtube.com/watch?v=ZBCkE1wuOZE

.

.

Odkrycie sarkofagu Gilgamesza z pasem Ahury Mazdy i na piersiem Anunnaki

http://www.youtube.com/watch?v=yMwLxvWDKe8

.

This entry was posted in 1 GILGAMESZ, 8 WOREK - RÓŻNE, 9 SKARBIEC ARTYKUŁÓW, CNOTY DUCHOWE, GILGAMESZ, ZŁO NIEWYBACZALNE and tagged , , , . Bookmark the permalink.

KOMENTARZ

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s